سیمان ماده‌ای چسبنده‌است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰تا ۱۵۰۰درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر۲۰-۵میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد.

صادرات سیمان

تاریخچه سیمان

سیمان یا سمنت واژه‌ایست که از لغت سمنتوم رومی گرفته شده و قدمت آن به پیش از میلاد می‌رسد. مصرف آن در ساختمان پانتئون شهر رم واقع در ایتالیا که مربوط به ۲۷قبل از میلاد است، دیده شده است. در ساختمان گنبد این بنا که ۴۳متر قطر دارد، مخلوطی از خرده‌سنگ و آهک پخته به کار رفته است.

ولی کشف سیمان به شکل امروز مربوط است به یک نفر بنای انگلیسی بنام ژوزف اسپدین که از پختن آهک و خاک رس در حرارت بالا و آسیاب کردن آن موفق شد ابتدایی‌ترین نوع سیمان را کشف نموده و آن را در تاریخ ۲۱اکتبر ۱۸۲۴به نام خود در انگلستان ثبت نماید و نام محصول به دست آمده را سیمان پرتلند گذاشت. علت این نامگذاری همان طور که گفته شد آن است که سیمان از سمنتوم رومی گرفته شده است و پرتلند نام جزیره‌ایست در انگلستان که رنگ سیمان پس از سخت شدن به رنگ سنگ‌های ساحلی این جزیره در می‌آید، به همین دلیل نام پرتلند را به دنبال سیمان برای آن انتخاب نموده‌اند. البته قبل از ژوزف اسپدین، اشخاص دیگری در فرانسه و انگلستان از پختن خاک رس و سنگ آهک مصالح مشابهی به دست آوردند ولی هیچکدام کار خود را دنبال نکرده و محصول خود را به ثبت نرساندند، ژوزف اسپدین نخستین شخصی بود که سیمان را در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان به ثبت رسانده و آن را ابتدا برای ساخت فانوس دریایی مورد استفاده قرار داد.

تاریخ علم سیمان

قرون ۱۸و ۱۹زمان کشف بسیاری از پدیده‌ها بود و توجه زیادی به پدیده‌های علمی و طبیعی توسط دانشمندان و محققین می‌شد. یکی از پدیده‌هایی که مورد توجه زیادی بود گیرش و سخت شدن ملات‌ها بود. از جمله این مواد، خواص هیدورلیکی ملات‌ها بود که در سال ۱۷۵۶توسط «جان اسمیتون» انگلیسی کشف گردید. نامبرده به خواص مهم ترکیبات موجود در خاک رس، گیرش هیدرولیک و خاصیت سخت شدن این ترکیبات پی برد. این اکتشاف در پی تحقیقات او برای ربودن جایزه مسابقه‌ای بود که تحت عنوان بهترین ملات جهت تجدید بنای «فانوس دریایی ادی استون» مطرح شده بود و اسمیتون طی تحقیقات خود متوجه شد که بهترین ملات از پختن نوعی سنگ آهک به دست می‌آید که در آن مخلوط سنگ، مقداری خاک رس نیز وجود داشته باشد. دنبال کردن این کشف توسط آقایان هیگینز و پارکر سرنخ اکتشافات بعدی بود تا اینکه اولین اقدام بشر در زمینه تهیه مخلوط مصنوعی از سنگ آهک و خاک رس برای تهیه سیمان آبی به نام آقای ویکت فرانسوی ثبت شد. اما نهایتاً افتخار نهایی نصیب آجرچین انگلیسی به نام جوزف اسپیدین شد. او موفق شد از پختن مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس (به نسبت متفاوت و به صورت دوغاب) در درجه حرارت بالا به نوعی آهک آبی فوق‌العاده جالب دست یابد که نام آن را سیمان پرتلند گذاشت و در ۲۱اکتبر ۱۸۲۴سیمان ساخته شده خود را به ثبت رسانده و لوح تقدیر از جرج چهارم دریافت دارد. علت این نامگذاری هوشیارانه شباهت خیلی زیاد رنگ آن با نوعی سنگ آهک موجود در جزیره پرتلند انگلیس است. سیمان ساخته شده او واقعاً بهتر و عالی‌تر از تمام سیمان‌های قبلی بوده و دارای مقاومت بیشتری بود. به همین علت از آن در ساخت پارلمان جدید انگلستان که از سال ۱۸۴۰تا ۱۸۵۲طول کشید، استفاده گردید. بدین ترتیب بشر وارد عصر تولید صنعتی سیمان شد و برای اولین بار در تاریخ صنعتی، نخستین مؤسسه استاندارد تولید توسط تولیدکنندگان سیمان در کشور آلمان به وجود آمد؛ لذا سیمان اولین محصول صنعتی است که دارای استاندارد تولید شده است. تولید صنعتی سیمان پرتلند از اوایل قرن ۱۹با کوره‌های دارای ۵تن ظرفیت در هفته که کاملاً شبیه به کوره‌های آهک‌پزی بوده شروع و به مرور هماهنگ با افزایش تقاضا برای این کالای معجزه‌گر ابداعاتی در ساختمان کوره‌ها و نحوة تولید صورت گرفت. بالاخره با ابداع کوره‌های دوار، قدم عظیمی در جهت پاسخگویی به بازار مصرف برداشته شد. ثمره ۸۰سال کار و استفاده از تکنولوژی دوار سیمان منتهی به ساخت کوره‌هایی با ظرفیت ۱۰۰٫۰۰۰تن کلینکر در روز شده است. اکنون هزاران کوره در کلیه نقاط دنیا هر جا که معادن سنگ آهک و خاک‌رس وجود داشته باشد، مشغول به تولید سیمان است.

صادرات سیمان

تاریخ تولید سیمان در ایران

اینکه از چه تاریخی مصرف سیمان در ایران باب شده است چندان مشخص نیست ولی آنچه که مسلم است ورود سیمان به ایران توسط بیگانگان بوده است که از آن برای ساختن بناهایی نظیر کلیساها و سفارتخانه‌ها و تاسیسات بندری استفاده شده است. با شروع قرن ۱۴هجری شمسی سرعت گسترش کارهای زیربنایی، همزمان با تحولات صنعتی جهانی آنچنان گسترده است که کیفیت و کمیت محصولات سنتی ساختمانی جواب‌گوی نیازها نبوده است و خصوصاً با شروع احداث راه‌آهن سراسری ضرورت استفاده از سیمان جهت ساختمان پل‌ها و تونل‌ها و ایستگاه‌ها کاملاً محسوس‌تر گشت. از آنجایی که سیمان کالایی ارزان قیمت و سنگین وزن است و مصرف آن وقتی مقرون به صرفه است که محل تولید و مصرف، حدالامکان نزدیک به یکدیگر باشند، لذا پس از مدتی که سیمان وارد می‌شد تصمیم بر این شد که با توجه به وفور مواد اولیه سیمان در ایران، از محل عواید حاصل از قند و شکر اقدام به تاسیس یک کارخانه ۱۰۰تنی (روزانه) سیمان بشود. در سال ۱۳۱۰این تصمیم شروع به عمل شده و مطالعات اولیه زمین‌شناسی منجر به انتخاب محلی واقع در ۷کیلومتری جنوب تهران آن زمان و در کنار کوه بی‌بی‌شهربانو گردید. کار احداث این واحد با سرمایه ۸میلیون ریالی در بهمن‌ماه ۱۳۱۲به پایان رسیده و بلافاصله بهره‌برداری از آن آغاز گردید. (تقریباً ۵۰سال پس از ژاپن، ۶۰سال پس از آمریکا، ۷۰سال پس از آلمان و ۱۰۰سال بعد از انگلیس). با گذشت زمان و فزونی تقاضا برای این محصول، نیاز به کارخانه‌های دیگر معلوم و آشکار شد. لذا در تاریخ ۱۳۱۴کارخانه دیگری با ظرفیت روزانه ۲۰۰تن خریداری و در سال ۱۳۱۵در جوار کارخانه قبلی عملیات ساختمانی آن شروع و در سال ۱۳۱۶بهره‌برداری از واحد دوم آغاز شد. شاید لزومی به گفتن ندارد که رکن اصلی هر بنایی سیمان و خواص معجزه‌آسای آن می‌باشد و هیچ سازه و بنایی بدون وجود سیمان قابل تصور هم نیست.

اجزای تشکیل دهنده سیمان

اجزای تشکیل دهنده ی سیمان عبارتند از:

 • مصالح آهکی  (حدود ۶۰٪الی ۶۷٪)
 • رس (حدود ۳٪الی ۷٪)
 • سیلیس (۱۷٪الی ۲۷٪)
 • اکسیدهای معدنی
 • اکسید آهن (۰/۵٪الی ۶٪   Fe2O3)
 • اکسید سدیم (۰/۲٪الی ۱/۳٪ Na2o)
 • اکسید منیزیم (۰/۱٪الی ۴/۵٪ MnO)
 • اکسید پتاسیم (۰/۲٪الی ۱/۳٪ K2o)
 • اکسید آلومینیوم (۳٪الی ۸٪Al2o3)

انواع سیمان

سیمان دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • سیمان پرتلند تیپ I
 • سیمان پرتلند تیپ II
 • سیمان پرتلند تیپ III
 • سیمان پرتلند تیپ IV
 • سیمان پرتلند تیپ V
 • سیمان پوزولان
 • سیمان آمیخته
 • سیمان برقی (پرآلومین)
 • سیمان رنگی
 • سیمان سفید
 • سیمان سرباره‌ای ضد سولفات
 • سیمان پرتلند آهکی
 • سیمان بنائی
 • سیمان نسوز
 • سیمان چاه نفت
 • سیمان پرتلند ضدآب
 • سیمان باگیرش تنظیم شده
صادرات سیمان

روشهای ساخت سیمان و خواص ترکیبات اصلی آن

روش های ساخت سیمان عبارتند از:

 • روش تر
 • روش نیمه تر
 • روش نیمه خشک
 • روش خشک

خواص ترکیبات اصلی سیمان

سیلیکات‌ها یعنیCs2وCs3 ترکیبات اصلی و مهم سیمان می‌باشند و مقاومت سیمان هیدراته شده به آنها بستگی دارد. اکسیدهای تشکیل دهنده این سیلیکات‌ها تاثیرات مهمی روی شکل اتمی و کریستالی و خواص هیدرولیکی انها دارند. حضورCA3 در سیمان سودمند نیست. این ترکیب نقشی در مقاومت سیمان، به جز کمی در سن اولیه آن، نداشته و بعد از سخت شدن سیمان در صورت حمله سولفاتی با تشکیل سولفوآلومینات کلسیم (اترینگایت) سبب خرابی بتن می‌گردد. ولیCA3در فرایند تولید در ترکیب اکسیدکلسیم با اکسیدسیلیسیم سهولت ایجاد کرده و سودمند است CAF4 که به میزان کمی به وجود می‌آید در مقابل سه ترکیب دیگر نقش عمده‌ای در خواص سیمان ندارد. به هرحال این ترکیب با سنگ گج سیمان، سولفوفریت کلسیم تشکیل می‌دهد که این ماده هیدراتاسیون سیلیکات‌ها را تسریع می‌کند.

سیمان در صنایع ساختمانی

در صنایع ساختمانی ، سیمان به ماده ای گفته می‌شود که برای چسباندن مصالح مختلف به یکدیگر از قبیل سنگ و شن، ماسه، آجر و غیره بکار می‌رود و ترکیبات اصلی این سیمان از مواد آهکی است. سیمانهای آهکی معمولا از ترکیبات سیلیکات و آلومیناتهای آهک تشکیل شده‌اند که هم به‌صورت طبیعی یافت می‌شوند و هم قابل تولید در کارخانجات سیمان‌سازی هستند.

سيمان هيدروليک

سيماني كه در عصر حاضر در ساختمان سازي و ساختن جاده هاي بتني، اسكله ها، پل ها و نظاير آنها به كار مي رود، سيماني است كه هم در هوا و هم در زير آب سخت گشته، و مقاومت فيزيكي آن افزايش مي يابد، از اين رو به آن سيمان هيدروليك مي گويند كه به سيمان پرتلند شهرت دارد.

سيمان از نقطه نظر مشتري

به طور كلي براي مصرف كنندگان سه عامل اراپه شده در ادامه از عوامل تعيين كننده به شمار مي آيد :

 •  سلامت سيمان يعني عدم انبساط و ثابت ماندن حجم آن.
 •  مدت گيرش یعنی سيمان نبايد زودتر از زمان معيني بگيرد و خاتمه گيرش آن نبايد از مدتي كه در صورت مشخصات تعيين شده در آئين نامه بيان شده است تجاوز نمايد.
 •  ميزان استحكام

حداقل مقاومت فشاري 28 روزه آن نبايد از آنچه كه در استاندارد مورد نظر آمده است كمتر باشد، بالاخره يكي از مهمترين خواصي كه سيمان با كيفيت مرغوب بايد داشته باشد و براي مصرف كننده واجد اهميت جدي است يكنواخت بودن جنس سيمان مي باشد، به خصوص در كارگاه هايي كه سيمان به مقدار زياد مصرف مي گردد و دائماً بتن ريزي مي شود، در اينگونه موارد چنانچه سيمان يك دست نباشد ميزان درصد آب و عيار سيمان و شن و ماسه نيز همواره تغيير مي كند و اين حالت قهراً براي توليد بتن اشكالات عديده اي به وجود مي آورد. براي ساختمان هاي بزرگ مانند سدهاي بتني و يا در ساختمان بنادر كه توده هاي بزرگ بتن ريخته مي شود چنانچه سيمان يكنواخت نباشد استعمال آن از نظر فني مردود خواهد بود.

صادرات سیمان

صادرات سیمان

وضعیت صادرات سیمان به سایر کشورها با وجود اینکه سیمان تولید ایران از نظر قیمت،‌کیفیت و تأمین به وفور، دارای مزیت رقابتی در بازارهای صادراتی است اما دارای موانع متعددی از جمله قیمت سیمان صادراتی ، افزایش هزینه‌های حمل و نقل و برخی موانع بندری و … است.

کشورهای آذربایجان،‌روسیه، کشورهای CIS، کشورهای اطراف خلیج فارس، آفریقا و همچنین عراق از جمله مهمترین بازارهای سیمان صادراتی ایران می باشد

گزارش سیمان جهانی همراه با بررسی صادرات سیمان ایران

با توجه به ماهیت کاربردی سیمان و افزایش ساخت و سازهای زیر بنایی در کشورهای در حال توسعه و افزایش تعداد کشورهای نوظهور و در حال توسعه تقاضای جهانی سیمان از  1.8میلیارد تن در سال 2002 به  4 میلیارد تن در سال 2013 رسیده است

این در حالی است که تولید سیمان در سال 2013 نیز به رقم 4 میلیارد تن در سال رسید،که بیش از 57 درصد آن را کشور چین تولید کرده است،بعد از کشور چین ،هند و امریکا با اختلاف زیادی، به ترتیب دومین و سومین تولید کننده ی بزرگ سیمان جهان می باشند:

در سمت بزرگترین مصرف کنندگان سیمان جهان نیز نام چین، هند و امریکا به چشم می خورد که کشور چین به تنهایی بیش از 50 درصد مصرف سیمان جهان را به خود اختصاص داده است:

با توجه به آمارهای فوق  بین تولید و تقاضای مصرف جهانی تعادل برقرار است .

بیشترین میزان مصرف و تقاضا برای سیمان از سوی کشورهای آسیایی و در حال توسعه می باشد.

 بزرگترین صادر کنندگان سیمان جهان

در حال حاضر کشورهای ایران،ترکیه و چین به عنوان سه کشور بزرگ صادرکننده ی سیمان در جهان شناخته می شوند. ایران به عنوان چهارمین تولید کننده ی بزرگ سیمان جهان قصد دارد با افزایش ظرفیت های تولید ی خود ،به سومین تولید کننده ی بزرگ سیمان جهان تبدیل شود.

بزرگترین وارد کنندگان سیمان جهان

بزرگترین وارد کنندگان سیمان جهان شامل عراق،بنگلادش، امریکا ، افغانستان و … می باشد که در این بین عراق با واردات 11 میلیون تنی در سال 2012 و  واردات 14 میلیون تنی در سال 2013 به عنوان بزرگترینواردکننده ی سیمان جهان شناخته می شود.

همسایگی بزرگترین صادرکننده ی سیمان جهان و بزرگترین واردکننده ی سیمان جهان، فرصت ها و چالش های فروانی را برای این دو کشور فراهم می آورد که مستلزم  بررسی و واکاوی بیشتری است

صنعت سیمان ایران

ایران با تولید سالانه 70-75 میلیون تن سیمان بزرگترین تولید کننده ی سیمان در منطقه و چهارمین تولید کننده ی بزرگ سیمان جهان می باشد. صنعت سیمان ایران ، در حال حاضر ، متشکل  از 68 شرکت تولید فعال است و در حدود 19 واحد نیز در سالیان آتی به بهره برداری خواهند رسید.با بهره برداری از واحد های جدید،ایران به سومین تولید کننده ی بزرگ سیمان در جهان تبدیل خواهد شد. حجم تولید سیمان در ایران در سال 92 به 68,660,199 تن رسید که  این رقم نسبت به سال گذشته کاهشی بوده است.( 70,125,489 تن). با این حال ، در سال 92  تولید کلینکر در قیاس با سال 91 حدوداً 2 درصد افزایش داشت ، چنانکه از 70,447,303 تن به 71,904,313 تن رسید .

سیمان های صادراتی ایران شامل سیمان های پرتلند،سیمان سفید ،سیمان های پودر نشده(کلینکر)،سیمان های هیدرولیک و… می باشد. عمده ی حجم سیمان صادراتی ایران سیمان های خاکستری پرتلند تشکیل می دهد .

پنج کشور وارد کننده ی سیمان:

 • عراق
 • افغانستان
 • آذربایجان
 • فدراسیون روسیه
 • قزاقستان

میزان صادرات سیمان خاکستری به عراق در سال 92 نسبت به سال قبل آن 22 درصد رشد داشته است.این میزان رشد در مبالغ ریالی آن معادل 66 درصد بوده است. نرخ هر پاکت سیمان صادراتی به عراق در سال 92 به طور میانگین 85000 ريال بوده است

صادرات سیمان

خدمات شرکت بازرگانی پارسا

شرکت بازرگانی پارسا با تجربه چندین ساله در زمینه صادرات سیمان و برای اطمینان و امنیت خاطر تولیدکنندگان از زمان تولید سیمان تا زمان تحویل در کشورهای مصرف کننده از جمله عراق در کنار آنها بوده و با علم به کلیه امور بازرگانی در زمینه صادرات سیمان و آشنایی با رقبای خارجی توانسته برای تمامی موانع و مشکلات در صادرات این کالای باارزش راه حل ارائه کند و به رشد صادرات سیمان کمک قابل توجهی نماید

این شرکت با کمترین هزینه و در سریعترین زمان ممکن و با تضمین در فروش آن به بهترین قیمت در بازارهای هدف موجب اطمینان خاطر تولید کنندگان عزیز می شود.

شما تولیدکنندگان گرامی می توانید با ارتباط با دفتر مشاورین این شرکت از مشاوره رایگان در زمینه صادرات سیمان آگاه شوید.

با ما به روز باشید

 • جذب مشتریان بین المللی

جذب مشتریان بین المللی در بازارهای جهانی

اکتبر 19th, 2019|0 Comments

برای وارد شدن به تجارت بین المللی، پیدا کردن مشتری یکی از اولین موانعی است که باید بر طرف شود. خوشبختانه امروزه گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها حتی

 • راه اندازی شرکت صادرات و واردات

راه اندازی یک شرکت صادرات و واردات به زبانی ساده

اکتبر 17th, 2019|0 Comments

 با توجه به شرایط موجود و بازار صادراتی ایران بسیاری از افراد به فکر راه اندازی شرکتی برای واردات و صادرات محصولات ایرانی در سطح بین المللی هستند. این افراد گاها بدون در نظر گرفتن

 • صادرات ایران به چین

صادرات ایران به چین

اکتبر 15th, 2019|0 Comments

روابط چین و ایران به هزاران سال پیش برمی گردد، اما از زمان خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA)، روابط بیشتری بین این دو کشور صورت گرفته است. اعمال مجدد تحریم های

اخبار

شرکت خدمات بازرگانی پارسا ۷

با توجه به اینکه امروزه واردات و صادرات کالا یکی از مهمترین موضوعات در بازرگانی بین المللی می باشد؛ شرکت بازرگانی پارسا ۷ در حوزه های تجارت بین الملل برای تامین نیاز شرکتهای بازرگانی داخلی و خارجی فعالیت می نماید.

همین حالا با ما تماس بگیرید!